27
Apr

Uspješna sezona iza nas

. Posted in Novosti

Završetak svjetskog prvenstva divizije IB označio je i kraj natjecateljske sezone 2013/14 za hrvatski hokej. Pravi je trenutak za osvrt na rezultate koje je Mladost ostvarila tijekom proteklih sedam mjeseci. U dva natjecateljska uzrasta naš je klub osvojio naslov prvaka dok smo u preostalim uzrastima dva puta bili drugi, a jednom treći. Mladostaši su branili hrvatske boje na svjetskim prvenstvima u sve tri kategorije, a igrali su i za selekcije u prvenstvima Austrije i Slovenije.

Prvenstvo Hrvatske vratilo se na uobičajeni obrazac. Četiri hrvatska kluba odigrala su 18 kola u redovnom dijelu prvenstva. "Mamuti" su vodili neizvjesnu trku sa Zagrebom sve do Nove Godine. Od početka 2014. Mladost je do kraja redovnog dijela prvenstva zabilježila sedam uzastopnih pobjeda i u doigravanje ušla s prvog mjesta. Ukupno su "žuti" dobili 16, a izgubili samo dvije utakmice protiv Zagreba. U odnosu na prošlu sezonu kada su poslije redovnog dijela prvenstva bili drugi, prva momčad Mladosti je zabilježila napredak.

Protivnik u polufinalu doigravanja bio je Sisak s kojim mladostaši nisu imali poteškoća no za naslov prvaka valjalo je odmjeriti snage s nikad jačim "medvjedima". U prvoj utakmici "mamuti" su se dobro držali do polovice susreta no kad su Medveščakovi profesionalci došli do punog izražaja susret je krenuo u smjeru protivnika koji je slavio sa 7:2. U idućoj utakmici "žuti" su zaigrali još bolje i usprkos snazi branitelja naslova uspjeli su utakmicu odvesti u produžetak čiji je ishod zahvaljujući vrhunskim igračima u redovima protivnika otišao na stranu Medveščaka. U trećem susretu Medveščak je od samog početka nametnuo ritam igre kojeg naši igrači više nisu mogli pratiti te je s uvjerljivih 11:0 proslavio novi naslov prvaka Hrvatske. Marko Tadić izabran je za najboljeg igrača prvenstva, a Tadija Mirić ponio je naslov najboljeg strijelca.

Hokejaši Mladosti dali su svoj doprinos i u velikom uspjehu reprezentacije koja je na svjetskom prvenstvu divizije IB osvojila drugo mjesto i srebrnu medalju. Dres sa hrvatskim grbom ponosno su nosili Marko Tadić, Mario Novak, Marko Ljubić i Tadija Mirić. Nadamo se da će ovaj rezultat biti dodatni podstrek i drugim prvotimcima da se pokušaju nametnuti izborniku za sljedeće svjetsko prvenstvo.

Željeni pomak nije se dogodio u uzrastu juniora u kojem Mladost nije nastupala u finalu u posljednjih šest godina. Poslije 12 kola redovnog dijela prvenstva nasljednici današnjih prvotimaca ostali su na trećem mjestu. U 11 odigranih utakmica mladostaši su pobijedili šest puta od čega tri puta u utakmicama sa zagrebačkim protivnicima. U polufinalu doigravanja protivnik je bio Medveščak koji je obje utakmice riješio u svoju korist rezultatima 6:2 i 4:1 i uvrstio se u finale u kojem je osvojio naslov prvaka.

Mladostaši su bili i u sastavu reprezentacije koja je na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IIA osvojila šesto mjesto i silazak u diviziju IIB. Za Ivana Štimca Rojtinića ovo je bio i oproštaj od juniorske reprezentacije dok će se Toni Borić i Jan Smolec kao i drugi kandidati iz našeg kluba nastojati uvrstiti u sastav koji će se iduće godine boriti za povratak u viši razred natjecanja.

Mlađi juniori su poslije osam godina osvojili naslov prvaka. Kao i prošle godine, Mladost je redovni dio prvenstva završila na prvom mjestu no ove sezone sa samo jednim bodom prednosti u odnosu na Zagreb. Neizvjesna borba za čelo ljestvice trajala je do pretposljednjeg kruga kad su "mamuti" trećom pobjedom protiv zagrebaša osigurali izravan ulazak u finale doigravanja. U 12 kola prvenstva mladostaši su izborili devet pobjeda i tri poraza, sva od "veprova".

U polufinalu doigravanja Medveščak je napravio veliko iznenađenje i u tri utakmice razvlastio Zagreb od naslova prvaka. Prva finalna utakmica donijela je veliku borbu koju je Mladost tek u posljednjoj trećini pretvorila u pobjedu od 6:3. U drugom susretu bilo je nešto lakše te su "mamuti" slavili s 5:1 da bi do naslova prvaka došli porazivši "medvjede" s 4:2. Vedran Mikić proglašen je za najboljeg igrača prvenstva.

Reprezentacija hokejaša do 18 godina starosti nastupila je na svjetskom prvenstvu divizije IIA i osvojila treće mjesto. U njenom sastavu našlo se pet mladostaša iz juniorske i mlađejuniorske momčadi. Brončanu medalju oko vrata su stavili Kristian Krnić, Jan Smolec, Matko Martinić, Dominik Petrinšak i Toni Borić.

Momčad kadeta nije uspjela obraniti naslov prvaka osvojen prošle godine. U redovnom dijelu prvenstva mladostaši su izgubili svih osam utakmica dok su igrači druge momčadi u nadmetanju s odgovarajućim sastavima druga dva zagrebačka kluba također završili na trećem mjestu, ali s tri pobjede u osam utakmica. Prva utakmica polufinala doigravanja donijela je visok poraz od Zagreba rezultatom 8:1. U uzvratu su "mamuti" pružili bolju igru, ali je protivnik pobjedom od 2:1 otišao u finale gdje je u velikom dvoboju s Medveščakom poslije pet utakmica ostao na drugom mjestu.

Najmlađi natjecatelji našeg kluba, mlađi kadeti, donijeli su prvi naslov za klub u ovoj sezoni. Mladost je redovni dio prvenstva završila na drugom mjestu s tri boda zaostatka za Zagrebom. "Mamutići" su izborili pet pobjeda i tri poraza, sva tri u susretima sa zagrebašima. U skupini B, druga momčad Mladosti je u natjecanju s drugim momčadima zagrebačkih klubova te Siskom ostala na četvrtom mjestu sa samo jednom pobjedom u osam odigranih utakmica.

U prvoj utakmici polufinala doigravanja svladan je Medveščak rezultatom 5:3. "Medeki" su u uzvratnoj utakmici dali sve od sebe pa su dugo vremena bili u vodstvu no mladostaši su naposlijetku uspjeli preokrenuti rezultat i s 3:2 izboriti ulazak u finale doigravanja. Tamo je "mamutiće" već čekao Zagreb. Prva utakmica donijela je tešku i neizvjesnu utakmicu sve do posljednje trećine kad je Mladost s pet uzastopnih pogodaka osigurala pobjedu od 5:3. Druga utakmica donijela je tvrdu igru u kojoj su mladostaši postepeno lomili otpor protivnika sve do konačnih 3:1 u svoju korist. Na sličan način odvijao se i posljednji susret u kojem je Mladost slavila s 4:1 i osvojila naslov prvaka.


Kad podvučemo crtu pod proteklu sezonu, Mladost je osvojila dva naslova prvaka, jedan više nego prošle sezone. Seniori su ostali drugi, ali su se vratili na vrh ljestvice u redovnom dijelu prvenstva. Mlađi juniori i mlađi kadeti su prošlogodišnja srebra pretopili u zlato dok su juniori ostali gdje su i bili. Samo su se kadeti spustili za dva mjesta u odnosu na godinu dana prije. Ukupno gledajući možemo biti zadovoljni postignutim i započeti sa suhim pripremama za iduću sezonu u kojoj ćemo ponovo pratiti naše mladostaše.


RBA

 

limes plus gray